JENERATÖR BİLGİLENDİRMESİ

" Huzurun Adresi "

JENERATÖR YAPTIRALIM MI?


JENERATÖR konusunda önceki yazılarımızda birçok prosedürden bahsetmiştik. Bürokrasi yönü bitti, artık söz sizlerde. Sitemizin mevcut alt yapısı gereği, toplam 5 adet trafo binası yanına kurulacak olan jeneratörlerle tam besleme yapılabiliyor. En az işçilik ve maliyeti en düşük olanı bu.  Bir elektrik mühendislik firmasına proje hazırlattık ve BEDAŞ ile TEDAŞ’tan onay aldık.

 

Blok karar defterlerimize %50 üzerinde kat maliki ile jeneratör kurulumu konusunda karar alabilirsek ve ortaya çıkacak maliyeti toparlayabilirsek jeneratör yaptırabileceğiz.

 

Sitemizin ihtiyacı olan jeneratör sistemi için,

-Trafolara uygun ve BEDAŞ ile TEDAŞ tarafından onaylı proje yaptırıldı,

-Elektrik kurumuna gerekli izinler için harçlar yatırıldı,

-Jeneratör firmasının tespiti ve imalatı için fiyat almalar devam ediyor,

-Jeneratör binaları projelendirilip belediyeden gerekli izinlerin alınarak yaptırılacak,

-Jeneratörlerin kurulumu yaptırılıp devreye alınacak.

Bu işler için, daire başına 900TL gibi bir maliyet görünüyor. (DEĞİŞEBİLİR)

Ödeme için taksit ve kredi kartı kolaylığı getirmeyi düşünüyoruz.

Daire büyüklüğüne bakmaksızın her daire sahibinin eşit katılımını öngörüyoruz.

 

Yeterli çoğunlukla sağlanabilirse, her adadan bu işlerle ilgili kişilerden oluşan bir heyet oluşturulacak. Onaydan çıkan projemize uygun şartname hazırlanacak, şartnameye uygun alınan teklifler değerlendirilecek, teklif veren şirketlerle pazarlık yapılacak ve uygun bulunan birisi onaylanacak. Ve bu şirketle en az garanti süresi kadar bakım ve işletme sözleşmesi yapılacak.

 

Jeneratöre sahip olmanın bir de işletme maliyeti var. Yani elektrik kesintilerindeki çalışmanın yakıtı, belli aralıklarla yapılacak olan bakım bedeli, personeli vs. Bu maliyetler, aylık aidatlara yansıtılarak karşılanacak olup, kesintilerin süresine bağlı olarak değişecek olmakla birlikte, daire başına aylık 3-4TL gibi ilave bir maliyet bekliyoruz.

 

Bu bilgilendirmeden bir hafta sonra bloklarda JENERATÖR KARAR’ı imzaya açılacak. Kabul eden DAİRE SAHİPLERİ kararı imzalayarak onaylamış olacak.

 

KİRACI POZİSYONUNDA OLAN SİTE SAKİNLERİMİZ, ev sahipleri ile görüşerek, ev sahibinin kabul etmesi halinde onların yerine karara not düşerek vekaleten imza atabilir ve kiradan düşmek kaydıyla jeneratör kurulum payını yönetime ödeyebilirler. Bu durumda ev sahipleri telefonla aranıp teyit alınacaktır.

 

Site tamamında çoğunluk sağlanmasa bile, trafoların beslediği her bir alandan çoğunluk sağlananlar için anlaşma yapabiliriz. Yani 5 trafomuzu ayrı ayrı değerlendirebiliriz.    

 

Vereceğiniz kararın sitemiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.

 

SİTE YÖNETİMİ