BAŞKANIN MESAJI

SİTEMİZE SAHİP ÇIKALIM


Baskanin Mesaji

SEVGİLİ SİTE SAKİNLERİMİZ

Bir yaz mevsimini daha geride bırakıyoruz. Tatile veya memleketine giden komşular okulların da açılmasıyla sitemize geri döndüler. Okulların açılmasıyla beraber tatlı bir telaş başladı. Yeni okula başlayanlar, bir üst sınıfa devam edenler hele hele anaokuluna başlayan geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve tabi ki aileler ayrı bir heyecan yaşıyor. Rabbim hepsine başarılar versin, sağlık ve huzur içinde okumayı, bilgilenmeyi, vatana millete ve insanlığa faydalı olmayı nasip eylesin.

YABANCI UYRUKLU KİRACILAR

Kat mülkiyet kanunu, ev sahibine bazı görevler yüklemektedir. Malik olduğu evinde kendisi ikamet etse de, etmese de, iletişim bilgilerini yönetime bildirmek durumundadır. Evini bir başkasına kira sözleşmesi ile kullandıracaksa, kira sözleşmesinin bir sureti ile beraber kiracısını yönetimle tanıştırmak, kayıtların yapılmasında yardımcı olmak durumundadır. Site ve yönetimin genel işleyişi ile ikamet edenlerin yükümlülükleri hakkında kiracısını bilgilendirmek durumundadır.

Gelelim yaşadığımız durumlara. Daire sahibi valizini toplayıp atıyor arabasına gidiyor yeni evine. Mevcut evini veriyor eşyalı olarak bir yabancıya. Kapı kartlarını veriyor kiracısına. Kiracının aracını kaydediyor kendi üzerine. Kirasını alıp çekiliyor kenara. Yeni gelen kişilerle ilgili yönetimde hiçbir bilgi yok. Oldu mu şimdi sevgili komşular, yakıştı mı?  Elbette olmadı.

Bu daire ile ilgili bir sıkıntı olunca, sistemde kayıtlı olan daire sahibini arıyoruz. Aldığımız cevap, biz orayı kiraya vereli 3-4 ay oldu. Şimdi çık işin içinden. Kendimizi suçlayacağım, evi eşyalı verdiği için farkında olmamız mümkün değil. Kapı anahtarlarını ev sahibinden almışlar her yere rahat girip çıkabiliyorlar. Araçlar ev sahibi üzerine kayıtlı. Evi kullanan bu kişilerin olası bir suç işleme durumunda ev sahibinin düşeceği durumu düşünebiliyor usunuz? Para bazen insanların gözünü kör ediyor. Birkaç yüz lira daha fazla kira alacağım diyerek, kimliklerini bile ibraz edemeyenlere evinizi sakın kullandırmayınız. Kiracılarınızın kimlik bilgilerini, iletişim bilgilerini ve kira kontratınızı mutlaka yönetime bildiriniz. Ayrıca yabancı uyruklu kiracılarınızın, göç idaresi tarafından verilmiş kimlik kartlarında yazılı olan süre dolduğunda, yeni süre başvuru evrakını yönetime ibraz etmesini sağlayınız. Aksi takdirde, normal yolla ülkemize giriş yapıp, süresi dolduğunda yeni başvuru yapmayarak kaçak durumuna düşen kişilere ev sahipliği yapmış olursunuz. Bunun suçluya yardım etmek olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

Yabancı uyruklu kişilerle ilgili yazdıklarımız, yerli kiracılar için de geçerlidir. Ev sahibi kiracısını mutlaka yönetimle irtibata geçirmeli, bu konuda yönetimle işbirliği içinde olmalıdır.

ASANSÖR KUYULARINDAN NELER ÇIKIYOR NELER

Asansör kuyularında zaman zaman temizlik yapıyoruz. Buralardan çıkanları sergilesek zannederiz ki site sakinlerimizin yüzü kızarır. Burada yazmaya haya ettiğimiz nesneler var. Merak ettiğimiz şey; bu nesneleri asansör kabini ile teleskopik kapı arasındaki 3cm.lik aralıktan asansör boşluğuna atarken sarf ettiğiniz eforun yarısını bile sarf etmeden çöpe atabilirsiniz. Sanıyoruz ki bu bir hastalık. Bunu normal kişiliğe sahip olanların yapması mümkün değil. Bunu yapan kişilerin bu yazıyı okuyacağına ihtimal vermesek de dertleşmiş oluyoruz.

Daha başka bir sıkıntımız var. Asansör kabinine işeme olayı ile karşı karşıyayız. Evet evet yanlış okumadınız. Hemen her gün kabini yıkayıp havalandırıyoruz ama devam ediyor. Tespit etmeye çalışıyoruz. Yapanı bulduğumuzda nasıl bir savunması olabilir merak ediyoruz.

KANAL TIKANMALARI BÜYÜK DERT LÜTFEN DUYARLI OLALIM

ÖZELLİKLE BAHÇE KAT DAİRELERDE OTURAN KOMŞULARIMIZ MAĞDUR OLUYOR

Malumunuz evlerin wc ve mutfak giderleri sığınaktan bahçeye çıkıyor. Bahçede diğer hatlarla birleşip site dışındaki ana hatlara bağlanıyor. Özellikle mutfak giderlerinde çok sık tıkanma ve taşmalar oluyor. Müdahale edildiğinde gördüğümüz, tespit ettiğimiz sebep %80 yağ tabakasından kaynaklanıyor. Yani mutfakların evyesine dökülen katı yağlar aşağı inerken donuyor ve boruların çeperini sarıyor. Bir süre sonra artık gidemez oluyor ve taşmaya başlıyor. Diğer bir tıkanma sebebi ise çocuk bezi, tuvalet kağıdı vs. temizlik malzemeleri.

Kanal taşmasının en büyük sıkıntısı, bahçe kat dairelerde oturan site sakinlerimizin mağdur olmasıdır. Yukarı dairelerde oturan komşularımız sadece blok girişindeki rutubet kokusundan rahatsız olurken, bahçe kat dairede oturan komşularımız bu sıkıntıyla yaşamak zorunda kalıyorlar. Ve bu sıkıntının sebebi de çoğunlukla yukarı katlarda oturanların dikkatsizliği, tedbirsizliği ve duyarsızlığıdır.

Başka bir sıkıntı, her kanal taşmasında sığınak katını su bastığı için bina temeli ve duvarlar su çekiyor. Dolayısıyla temel ve duvarlar içindeki demir donatı zarar görüyor ve binanın statiğine zarar veriyor.

LÜTFEN, BLOKLARIMIZIN SAĞLAMLIĞI, BAHÇE KAT DAİRELERDE OTURAN KOMŞULARIN KUL HAKKINA GİRMEMEK İÇİN MUTFAK GİDERLERİNE KATI YAĞ ATIĞI DÖKMEYELİM. TUVALET KAĞIDI VS. TEMİZLİK MALZEMELERİ ATMAYALIM

KAMERA KAYITLARINI GÖRELİM AMA

Sitemiz genelinde, ortak alanları izlediğimiz ve kayıt altına aldığımız toplam 275 kamera mevcut. Zaman zaman site sakinimiz geliyor kamera kayıtlarını görmek istiyor. Niçin görmek istendiğini maddeler halinde yazmaya çalışsak dergimizin sayfaları yetersiz kalır. Birkaç örnekleme yapalım.

-Bisikletimi şuraya bırakmıştım şimdi yok, kim aldı görmek istiyorum.

-Arabama vurmuşlar kimin vurduğunu görmek istiyorum.

-Çocuğum şuradan geçti mi bakmak istiyorum.

-Ayakkabımı kapıdan almışlar kim aldı bakmak istiyorum.

-Kargo gelip beni evde bulamamış kaçta gelmiş bakmak istiyorum.

Kıymetli komşular, bu gibi durumlarda bize gelenlerin büyük kısmı çok fazla bir zaman aralığı veriyor. Kamera kayıtlarını izlemek, kayıt alanı içindeki hadiseleri birebir tekrar yaşamaktır. Biraz hızlandırırsanız küçük bir detay vardır kaçırdınız mı bir şeye yaramaz. Dolayısıyla teknik personelin oldukça fazla zamanını almaktadır. Şayet zaman aralığı dar olur ve nokta izlemesi yapılırsa bir sonuç çıkabiliyor. Onun haricinde personel çoğunlukla boşuna saatlerce kayıt taramak zorunda kalıyor ve netice alınamıyor.

Arabama sitede çarpan olmuş, arabam çizilmiş diyen komşunun kayıtlarını saatlerce tarayıp bakıyorsunuz ki siteye girerken araç zaten çarpılmış veya çizilmiş vaziyette içeri giriyor.

Arabam çalınmış diye gelen komşunun aracını delikanlı çocuğunun haber vermeden götürmüş olduğunu görebiliyoruz.

Bisikletimi bisiklet parkına bağlamıştım diyen çocuğun aslında bisikletini oyun parkına bırakıp ayrıldığını görüyoruz. Bunlara benzer birçok hadiselerle karşılaşıyoruz.

Basit bir iş görülen kamera kayıtlarını incelemek, görevli personelin bazen saatlerce ekran başında kalmasına sebep oluyor.

İşin başka bir boyutu daha var. Adli vakalar olabiliyor. Komşu hemen gelip kamera kaydı istiyor. Adli vakalarda polisten yazı gelmedikçe kimseye kayıt veremiyoruz, çünkü resmi yazı olmadan kamera kaydı vermek suçtur. Bu konuda yönetim personelini lütfen zora sokmayınız.

ÇOCUK ÇETELER TÜREDİ

Bisiklet parkına bırakılan bisikletin tekerini alıyorlar, alıp kullanıp başka yerlere bırakıyorlar. Tespit ettiğimiz çocukların aileleri ikaz edildiği halde kabullenmek istemiyorlar. Evlerin ziline basarak kaçanlar mı ararsınız, evlerin arabalarının camlarına taş atanlar mı ne aklınıza geliyorsa karşılaşmaya başladık. Çorap içine toprak doldurup sallayarak hız aldırıp evin içine gönderen yaramazlara da rastladık. Camdan ya da balkondan ahşap kapı stoperi komşumuzun aracının üzerine düşüp zarar verdi. Bu durumda kimden hesap sorarsınız?

ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMA!!! TELEFON BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEYİNİZ

Sizlere en kolay ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi (adres, telefon ve e-posta) lütfen güncelleyiniz. Uygulamaya başladığımız, güvenlikle site sakini arası haberleşme için, evin bey ve hanımının telefon kaydı işin akışını kolaylaştıracaktır. Bu aynı zamanda Kat Mülkiyet Kanunu hükmünce bir mecburiyettir. Acil bir durumda ulaşabileceğimiz telefonunuz mutlaka yönetim kayıtlarında olmalıdır. Telefon mesajı ile kısa bildirimlerimiz için de bu bilgiler çok önemli.

Hepinize, sağlıklı ve huzurlu günler temenni ediyoruz efendim.

DİĞER YAZILAR