BAŞKANIN MESAJI

2021 YILINA GİRERKEN


Baskanin Mesaji

SEVGİLİ SİTE SAKİNLERİMİZ

Yeni bir seneye daha başlıyoruz. Allahü teâlâ hepimize sağlıklı ve huzurlu yaşamayı nasip eylesin. Her sene olduğu gibi 2021 sene başından itibaren, yönetim personeli ve sitemizin yeni bütçesi ile sizlere hizmet vermeye gayret göstereceğiz.

KURAKLIK KAPIDA TEDBİR ALMAYA ÇALIŞACAĞIZ

İlgili kurumların verdiği bilgilere göre önümüzdeki sene ciddi kuraklık bekleniyor. Bunlar tahmindir, lakin ilmi verilere dayandığı için önceden tedbir almamız lazım.

Sitemizin bahçe sulamasında şimdiye kadar şebeke suyu kullanıldı. Kuraklığı öngörerek kuyu açmayı düşünmeye başladık. Derin sondaj ile su çıkaran kişilerle görüşüyoruz. Su çıkarabilirsek, bahçelerimizdeki havuzları depo olarak kullanmayı, akşama kadar çıkan suyu gece bahçe sulamasında kullanmayı düşünüyoruz. Tabi bunu yapabilmek için mevcut sulama sistemi ile havuzlar arasında alt yapı çalışması yaparak boru döşemek gerekiyor. Yani yeni bir harcama kalemi daha gündemimizde komşular. Bu işi yapabilirsek, bundan sonraki bahçe sulama faturalarımızda ciddi düşüşler olacak inşaallah. Bakalım görüşmeler nasıl sonuçlanacak, sizleri haberdar edeceğiz.

ARAMIZDAN AYRILANLARA RAHMETLER DİLİYORUZ

Sene başından bu yana aramızdan ayrılan komşularımız oldu. Burada isimlerini zikretmeyi uygun bulmadık. Geride kalanların acısını tazelemek istemiyoruz. Ölenin ardından yapılacak en güzel şey, ruhuna Fatihalar okumak, sevabı ona hediye edilmek üzere yapılacak hayır hasenattır. Bu koşularımızın kimi salgın hastalıktan, kimi çınar gibi ayaktayken vefat etti. Kimi yaşlı ve hasta yatarken, kimisi de daha çocuk denecek yaştaydı. Şurası muhakkak ki hepimiz bir gün bu dünyaya veda edeceğiz. Kimse ne kadar yaşayacağına garanti veremez. Önemli olan iman ettiğimiz itikat üzere son nefesi verebilmek. Dünya öyle ya da böyle geçiyor. Ahirete intikal eden komşularımız başta olmak üzere bütün Müslüman kardeşlerimize rahmetler dileriz. 

Üstad Necip Fazıl diyor ya;

               Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber…

                 Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü peygamder?

Şair Yahya Kemal Beyatlı Sessiz Gemi adlı şiirinde daha başka dillendirmiş ölümü.

 Artık demir almak günü gelmişse zamandan,

 Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

 Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;

 Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

                   Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,

                   Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

                   Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!

                   Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!

                                         Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;

                                         Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.

                                         Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,

                                         Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.

DIŞ CEPHEDE BOYA VE BLOK GİRİŞİNE MERMER KAPLAMA ÇALIŞMAMIZ

Binalarımızın dış cephelerinde hemen hemen tamirat işi kalmadı. Yeşilyurt caddesine bakan cephelerin tamamı boyandı. Üçüncü ada girişindeki blokların da ön cepheleri boyandı. Kalan cephelerin tamamını önümüzdeki sene bitirmek için yönetim kurulumuz ek bütçe çalışması yaptı. Boya çalışmasıyla beraber blok girişlerimize mermer kaplama işini de beraber yapmaya başladık. Önceki akasya dergisinde konuyla ilgili bilgiler paylaştık. Yine bu konu ve ek bütçenin ödemesiyle ilgili kat maliklerine mesaj yoluyla da bildirimler yapılacak. Binalarımızın boyanması ve mermer kaplama çalışması kat maliklerinin ödemesi gereken bir bütçe olup kiracıları ilgilendirmemektedir. Ev sahipleri, alacakları kiradan düşmek kaydıyla, ödeme için kiracılarını yetkilendirebilirler.

Binalarımız boyanmaya başladıktan bu yana sitemizdeki daire satış fiyatları ciddi manada yükseldi, daha doğrusu olması gereken seviyeye doğru biraz daha yükselmiş oldu. Asıl olması gereken fiyatlar konusunda geçen ayki dergide detaylı bilgiler vermiştik.

Biz sitemizi bakımlı tutmaya, her bir çiçeğini çalısını, ağacını çimini koruyabilirsek çok daha değerlenecek, İstanbul’un en nezih sitesinde yaşıyor olacağız. Bu sitede yaşamak bir ayrıcalıktır.

Şimdiye kadar yapılan tamir ve boya çalışmaları, genel bütçe içindeki Demirbaş bütçe kaleminden    (sıfır daire kiraları, reklam ve hurda gelirleri) yapılmış olup kat maliklerinden ayrıca tahsilat yapılmamıştır. Bu şekilde devam edecek olsa 4 sene gibi bir zaman daha alacağından, önceki yapılan yerler bozulmadan önümüzdeki sezonda bitirmeyi hedefledik.

ÇOCUK OYUN PARKLARINDA TAMİR VE YENİLEME

Oyun alanlarında kullanılan salıncak ve tünel merdivenlerden ihtiyaç olanlar değiştirildi. Salıncak sepetlerinden ihtiyaç olanların değişimi devam ediyor.

AÇIK ALANLARDAKİ FAALİYETLERİMİZ

Yeşil alanların sulaması, bakımı, biçimi, ağaç ve çalıların budaması, yapıldı. Hidroforların bakımı ve çalışır olması sağlandı. Su depoları temizlendi, izolasyonu yapılarak dezenfekte edildi, şamandıraları ve vanaları kontrol edilerek kullanılamayanlar yenisi ile değiştirildi. Kırılan rögar kapakları yenilendi, tıkanan kanallar açıldı. Çatı tamiratları yapıldı, blok giriş demir kapıları, kapı kilitleri ve kapı yayları da kontrolden geçirildi. Diafon sistemimizin de sürekli faal olması için çalışıyoruz. Blok giriş korkuluklarını kıran yaramazları, bir daha kırmasınlar diye tembih ederek tamir ediyoruz.

Otoparklarımızda park çizgilerini sarı yol boyası ile boyadık. Komşularımız araçlarını park ederken bu çizgileri dikkate alırlar sanıyoruz. Sitemiz çevre duvarlarının dış boyasını bitirdik, iç taraftan da 1 ve 2 ada bitti. 3.adayı da en kısa sürede bitirmeye çalışıyoruz.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEYİNİZ, MİSAFİRİNİZ KAPIDA KALMASIN

Ada girişlerine gelen misafirleriniz için yönetimde kayıtlı numaralarınızı arıyoruz. Lakin kimi numaralar güncel değil, kimi numaralar kullanım dışı. Size ulaşmak istediğimizde, acil bir durumda nasıl irtibat kuracağız komşular. Daha önceki yazılarımızda ifade etmeye çalışmıştık. Yönetimin numaralarını telefonlarınıza kaydediniz. Arandığınızda da mutlaka cevap vermeye çalışınız. Telefon güncelleme ve arandığınızda cevap verme konusunda desteğini bekliyoruz. Yoksa size hizmet vermede sıkıntı yaşıyoruz.

Yönetimin aşağıdaki santral numaralarını cep telefonlarınıza kaydediniz ki arayanın kim olduğunu görebilesiniz. Bu numaralardan yazılış sırasına göre santralda boş olan hattan aranabilirsiniz.

Tel:0(546) 875 4560

0(212)875 4560

0(212)875 4561

0(212)875 4563

0(212)875 4572

0(212)875 4574

Her ev için iki telefon kaydı alabiliyoruz. Birinci sıraya evin beyinin numarasını kaydediyoruz. İkinci sıraya hanımefendinin numarasını. Bu uygulamayı, gündüz vakti hanımefendinin misafiri gelirse beyini rahatsız etmeyelim diye yapıyoruz.

Misafirinizin kapıda beklemesini istemiyorsanız, önceden yönetimi arayarak gelecek misafir konusunda beyaz masayı bilgilendirebilirsiniz.

Kayıtlı olmayan araçlarınızı mutlaka kaydettiriniz. Sattığınız araçları yönetim kayıtlarından sildiriniz.

Kapıda soru soran görevliden rahatsız olmayınız. Sitemiz hepimizin evi gibidir. Güvenlik görevlileri de kapımızı bekleyen görevlilerdir. Kapıda bekleyen görevlilerin yerine kendinizi koyarak empati yapınız. Evinizin kapısına yaklaşan her kişiyi içeri almıyorsunuz herhalde değil mi? Onlar sizin emniyetiniz için yönetimin verdiği talimatı uygulamakla görevlidirler.

ORTAK ALANLAR, AYAKKABI, AYAKKABILIK, BİSİKLET, ÇOCUK ARABASI, EŞYALAR

Kapı önlerine bırakılan ayakkabı ve ayakkabılıklardan, blok girişlerindeki bisiklet ve bebek arabalarından, kullanılmayan eşyalardan, çiçek saksılarından rahatsızlık duyuyoruz. Bunlar olunca temizlikte sıkıntı yaşıyoruz. Acil durumlarda, merdivenden tahliye durumunda sıkıntıya sebep olacak fazlalıklar bunlar. Merdivenlere konan her malzeme, aşağıya inişlerde can emniyetimiz için tehlike arz ediyor.

Ortak alanlara, kapı önüne ayakkabı bırakan komşular hırsızlara davetiye çıkarmaktadır. Pandemiden dolayı eve sipariş ve kargo hizmetlerinde anormal artışlar oldu. Siparişi veya kargoyu getiren kişi bir kapıda ayakkabısını değiştirse kim bunun farkına varabilir? Hırsıza davetiye çıkarmayınız lütfen.

Lütfen, pencere ve balkonlardan silkeleme yapmayalım, merdiven boşluklarında ve asansör kabinlerinde sigara içmeyelim, balkon ve pencerelerden izmarit atmayalım. Unutmayalım ki, balkondan pencereden dışarı attığınız her atık bir başka komşumuzun balkondaki sofrasına düşüyor veya yatak odasından içeri giriyor. Kendi sofranıza ve odanıza istemediğiniz atıkların girmesine razı olmazsınız değil mi?

Bahçelerdeki masaların üzerini kompozit kaplamaya devam ettik. Üzeri kapalı bütün masalar kaplandı. Kaplandı kaplanmasına da, kim ne akla hizmetle yapar bilmem köşelerinden yırtıp ayırmaya başladılar. Çakı ile kazımalar, sert cisimle vurarak yamultmalar, çakmak tutarak yakmaya çalışmalar vs. Akıl alacak gibi değil. Bunu yapan insanlar acaba evlerindeki eşyalarını da böyle mi kullanıyorlar.

EVİNİ SATACAK VE KİRAYA VERECEK OLAN KOMŞULARIMIZDAN RİCAMIZ

Sitemizde evi olan veya kirada oturanlar, yakınlarını da sitemize getirmek, bu güzelim sitede kendilerine komşu yapmak istiyorlar. Oğlunu kızını evlendirenler bu sitede oturmalarını istiyorlar. Evini satacak veya kiraya verecek olanlar önce komşularını haberdar ederse çok daha yerinde olur diye düşünüyoruz.

Yana yakıla ev arıyorken bakıyorsunuz aynı blokta bir ev boşalıyor. Soruyorsunuz kiralık mı satılık mı diye. Öğreniyorsunuz ki satılmış veya kiraya verilmiş!!!

Komşular haberdar edildikten sonra eğer işinizi halledemediyseniz o zaman emlak danışmanlığı yapan ofislere başvurabilirsiniz veya kendiniz bizzat ilgilenebilirsiniz.

Evinizi kiraya verirken veya satarken lütfen yönetimi haberdar ediniz. Bu bir kanuni mecburiyettir. Ev sahibi kiracısını yönetime bildirmeli, yeni ev almışsa yönetime kayıt yaptırmalı.

Sizlerden ricamız, kiralama ve satış işinde yönetim personelini basamak olarak kullanmayınız, böyle bir teklifle yönetime gelmeyiniz. Bu davranışlar, yönetimin işleyişine sekte vermekte, personel arasında huzursuzluğa sebep olmaktadır. Herkes kendi işini yapmalı, yönetimi ofis olarak kullanıp emlak danışmanlığı yapılmasına aracı olmayınız.

ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMA!!! TELEFONLARINIZI GÜNCELLEYİNİZ

Sizlere en kolay ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi (adres, telefon ve e-posta) lütfen güncelleyiniz. Uygulamaya başladığımız, güvenlikle site sakini arası haberleşme için, evin bey ve bayanının telefon kaydı işin akışını kolaylaştıracaktır. Bu aynı zamanda Kat Mülkiyet Kanunu hükmünce bir mecburiyettir. Acil bir durumda ulaşabileceğimiz telefonunuz mutlaka yönetim kayıtlarında olmalıdır. Telefon mesajı ile kısa bildirimlerimiz için de bu bilgiler çok önemli.

2021 BÜTÇEMİZ

Bazı bilgileri tekrarlamakta fayda görüyoruz. Okumamış, gözden kaçırmış olan komşularımız bilgilenmiş oluyorlar. Site yönetimlerinin kâr maksadı yoktur, ticâri bir işletme statüsünde değildir. SGK’ya kayıtlıdır, personel çalıştırır, SGK primlerini yatırır, VERGİ MÜKELLEFİ DEĞİLDİR, FATURA KESEMEZ, denk bütçe hesabına göre hizmet verir. Bizlerde sizin adınıza bu hizmetleri ve yükümlülükleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Hizmet çerçevemiz genel itibariyle, 634 sayılı kat mülkiyet kanunu ve site yönetim planında yazan ve yönetim kurulunda alınan kararlarla ilgili vazife ve görevleri yerine getirmektir. Bu görevlerin haricinde görev ve yetkimiz yoktur.

2021 yılı için belirlediğimiz aidatları tam tahsil ettiğimizde hizmetlerimiz de aksamadan yürüyecektir. Aidat tahsilatımızdaki aksamalar hizmetlerin aksamasına sebep oluyor. Temennimiz, her ayın içerisinde o aya ait olan aidatın ödenmesidir. Vaktinde ödenmeyen aidat borçları artarak büyüyor ve ödeme sıkıntısı başlıyor. Bu defa biz bu alacaklar için istemeyerek de olsa hukuki işlem başlatmak durumunda kalıyoruz. Hiçbir komşumuzun böyle sıkıntıya düşmesini arzu etmeyiz.

2021 bütçesini hazırlarken kendi imkanlarımızı azami değerlendirmeye öncelik verdik. Reklam alanları kira sözleşmesini aynı ajansla devam ediyoruz, ancak, pandemiden dolayı reklam alanlarının boş kaldığı ayların tahsilatını alamadık. ATM kira gelirimiz bu sene enflasyon oranında artmadı. Bankalar adeta ağız birliği yapmış, pandemiyi ileri sürerek kirada indirim veya hiç olmazsa sabit tutma talebinde bulunanalar oldu, indirim yapmaya yanaşmadık, makul sayılabilecek rakamlarla sözleşmeleri yeniliyoruz. Sözleşme yenileme zamanı gelen kira ödemesini otomatik yatırıyor. ATM’ler konusunda belediyemiz bir tebligatta bulundu. Sitelerin kendi arsası üzerine koydurduğu ATM yerleri için belediye kira istiyor. Konuya itiraz ettik, kaymakamlığa müracaatlar oldu, şimdilik beklemedeyiz.

Site sakinlerimiz tarafından bize emanet edilen paraların en verimli şekilde harcandığından emin olabilirsiniz. En az personel, en uygun malzeme ile en verimli hizmeti verebilmenin gayreti içindeyiz. Sizin paranız bizim paramızdan daha kıymetlidir, bunu hiçbir zaman unutmuyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi çevre sitelerle kıyaslandığında, sitemizde alınan aidatların ne kadar makul ve uygun olduğunu hemen görmek mümkündür. Bu başarımızın sırrı, her personeli joker olarak değerlendirmek ve lüzumsuz personel istihdamına yer vermediğimiz içindir. Bu liderliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Yaklaşık 20 senedir site yönetimi kadrosunda çalışan personel var, emekli olanlar veya çıkış verdiklerimiz oluyor. Bu personelin kıdem tazminatı da dikkate değer rakamlar tutuyor. Çalışan personelin kıdem tazminat yükünü en asgaride tutmaya çalışıyoruz.

DİKKAT: Aidat avansları ve kira bedelleri her ayın başında ödenmelidir. Aksi halde Kat Mülkiyet Kanunu gereği aylık %5 gecikme cezası almak durumundayız. (KANUNDA BU FARK, GECİKME CEZASI DİYE YAZILMIŞ) Bu madde, zamanında ödeme yapan komşularımızın hakkını korumak için bize emredici bir hükümdür.

İhtiyaç halinde, bütçe harcama kalemleri arasında, aktarma yetkisi (münakale) site yönetim kuruluna aittir.

Evini kiraya veren daire sahipleri, dairenin aidat borçlarını takip etmeli, gönderdiğimiz telefon mesajlarını dikkate alarak kiracısını kontrol etmelidir. Ben kiraya verdim, ondan alsaydınız demek daire sahibini borçtan kurtarmaz. Dairenin aidatından, kiracı ile beraber daire sahibi de müteselsilen sorumludur.

EVİNİ KİRAYA VERECEKLERE BİR TAVSİYEMİZ VAR

KİRA SÖZLEŞMENİZE AİDATI DAHİL EDİNİZ, AİDAT ÖDEMESİNİ YÖNETİME SİZ YAPINIZ. BÖYLECE KİRACINIZIN AİDAT ÖDEMESİNİ TAKİP ETMEKTEN KURTULMUŞ OLURSUNUZ.

Daire satarken ve alırken de mutlaka yönetimle irtibata geçilerek, dairenin hesaplarında mutabık kalınmalıdır.

2021 İşletme Projesinin, hepimize hayırlı olmasını temenni eder, sağlık ve huzur dolu nice seneler temenni ederiz.

SİTE YÖNETİMİ

DİĞER YAZILAR